ماشین جو | آشنایی با کلاچ خودرو


آشنایی با کلاچ خودرو  | بازديد : 1200

کلاچ یک کلمه انگلیسی است و به معنی اتصال است. لیکن معنی مصطلح آن به وسیلهای اتلاق میگردد که عمل اتصال یا قطع کردن را انجام میدهد. مفهوم کلی کلاچ در واقع یک وسیله قطع کردن و یا وصل کردن است که در سیستمهای انتقال نیرو بکار میرود. اصولا در سیستمهای انتقال نیرو ، توان و نیروی تولید شده در موتور برای استفاده به شکلی دیگر و یا استفاده در جایی دیگر نیاز به جابهجایی و انتقال دارد. حال برای آنکه بتوان بر روی این انتقال نیرو کنترلی را اعمال کرد. سادهترین راه استفاده از یک کلاچ است تا هر زمان که نیاز به توقف انتقال نیرو باشد، این عمل انجام پذیرد و یا بالعکس. بارزترین کاربرد کلاچ که بهترین مثال آن نیز هست. استفاده از کلاچ در اتومبیلها و وسایل نقلیه دیگر است.


کلاچ یک کلمه انگلیسی است و به معنی اتصال است. لیکن معنی مصطلح آن به وسیلهای اتلاق میگردد که عمل اتصال یا قطع کردن را انجام میدهد.
مفهوم کلی
کلاچ در واقع یک وسیله قطع کردن و یا وصل کردن است که در سیستمهای انتقال نیرو بکار میرود. اصولا در سیستمهای انتقال نیرو ، توان و نیروی تولید شده در موتور برای استفاده به شکلی دیگر و یا استفاده در جایی دیگر نیاز به جابهجایی و انتقال دارد. حال برای آنکه بتوان بر روی این انتقال نیرو کنترلی را اعمال کرد. سادهترین راه استفاده از یک کلاچ است تا هر زمان که نیاز به توقف انتقال نیرو باشد، این عمل انجام پذیرد و یا بالعکس. بارزترین کاربرد کلاچ که بهترین مثال آن نیز هست. استفاده از کلاچ در اتومبیلها و وسایل نقلیه دیگر است.
ساخت یک کلاچ ساده
برای درک بهتر نحوه کار کردن کلاچ به مثال زیر توجه کنید. دو عدد صفحه مدور را در نظر بگیرید که هر کدام بر روی یک محور قرار گرفتهاند. حال این صفحات مدور را به یکدیگر بچسبانید بطوری که محورهای آنها به دو طرف مقابل یکدیگر امتداد یابد. حال این صفحات را کمی از یکدیگر دور کنید بطوری که ما بین آنها فاصلهای بوجود آید. سپس یکی از صفحات را بچرخانید. خواهید دید که تا زمانی که میان صفحات مدور فاصله وجود دارد ، میتوانید با هر سرعتی که بخواهید یکی از صفحات را بچرخانید در حالی که صفحه دوم بیحرکت باقی مانده است. حال آرام آرام صفحات را به یکدیگر نزدیک کنید (در حالیکه صفحه اول هنوز می چرخد).
مشاهده خواهد شد که پس از ایجاد و برقراری تماس میان صفحات مدور ، صفحه ثابت (صفحه دوم) نیز در همان جهت چرخش صفحه متحرک شروع به چرخیدن خواهد کرد. و پس از آنکه صفحات با یکدیگر جفت شدند، مشاهده خواهد شد که هر دو صفحه به شکل یکسانی و در یک جهت و با یک سرعت شروع به چرخش میکند. این بدان معناست که انرژی جنبشی موجود در صفحه چرخان به صفحه ثابت نیز منتقل میشود. اگر میان این صفحات فاصله وجود داشته باشد این انتقال انرژی وجود نخواهد نداشت. بنابراین شما یک کلاچ ساده ساختهاید.
کاربرد و نحوه عمل کلاچ
آنچه بیان شد، ساختار ساده و اساس کار یک کلاچ صفحهای است. که در بیشتر اتومبیلها و خودروها بکار گرفته میشود. که یک اتصال اصطکاکی میان موتور اتومبیل به عنوان منبع تولید توان و جعبه دنده اتومبیل برقرار میکند. در حالی که کلاچ اتومبیل درگیر است توان از موتور به جعبه دنده و از آنجا به چرخها انتقال مییابد. لیکن گاهی لازم میشود که دنده مورد استفاده در جعبه دنده ماشین بر حسب شرایط جاده و سرعت حرکت ماشین تغییر کند.
برای آنکه بتوان این تغییر را به راحتی انجام داد، ابتدا لازم است که توان را از چرخ دندههای موجود در جعبه دنده قطع کرد. در این زمان است که کلاچ بکار گرفته میشود. برای قطع کردن این ارتباط توانی میان جعبه دنده و موتور از کلاچ استفاده میشود. این کار برای راننده اتومبیل میتواند بهراحتی فشاردادن یک پدال به کمک پای خویش باشد. لیکن فشار دادن این پدال پایی باعث فاصله گرفتن محور جعبه دنده از صفحه در حال چرخش موتور (فلایویل) خواهد شد.textهمانطوری که در مثال ذکر شده توضیح داده شد، بوجود آمدن فاصله ، معادل است با قطع ارتباط و انتقال توان. در این حالت راننده برای مدت کوتاهی پدال کلاچ را نگه میدارد و در حالی که جعبه دنده تحت هیچ نیروی خاصی قرار ندارد دنده مناسب را انتخاب کرده و جعبه دنده را در آن دنده مطلوب قرار میدهد و سپس پدال کلاچ را رها میکند. در این حالت انتقال توان از موتور به جعبه دنده دوباره از سر گرفته خواهد شد.
انواع کلاچ
در یک تقسیم بندی کلی کلاچها را میتوان به دو دسته کلی کلاچهای تر و کلاچهای خشک تقسیم کرد. اصول کار هر دو نوع کلاچ یکسان است. آنها همگی اصطکاکی میباشند. یعنی اصول کار آنها مانند مثال مذکور است که میبایست مابین سطوح تماس برقرار شود
__کلاچ تر : کلاچهای تر دارای صفحاتی هستند که معمولا از جنس فولاد یا برنج ساخته میشوند و در یک محفظه پر از روغن قرار میگیرند. البته خود این کلاچها هم با توجه به میزان توان انتقالی اندازههای متفاوتی دارند. انواع کلاچهای تر نسبت به کلاچهای خشک کاربرد محدودتری دارند
کلاچ خشک : کلاچهای خشک آنچنان که از نامشان پیداست در محفظههای خشک کار میکنند. کلاچهای خشک خود دارای انواع زیادی میباشند. در زیر لیست میشود
کلاچ یک صفحه ای
کلاچ دو صفحه ای
کلاچ چند صفحه ای
کلاچ تسمهای
کلاچ مغناطیسی
کلاچ مخروطی
کلاچ یک طرفه
کلاچ ایمنی

برچسب : 
آشنایی
 
کلاچ
 
خودرو
 
ماشین جو
 
ماشين جو


اشتراک گذاري اين مطلب در :   اشتراک گذاري در کلوب    اشتراک گذاري در فيس نما    اشتراک گذاري در گوگل پلاس    اشتراک گذاري در digg    اشتراک گذاري در stumbleupon    اشتراک گذاري در تويتر    اشتراک گذاري در فيس بوک   ارسال نظر در مورد اين خبر
نام : *
نظر شما : *
کد امنيتي :   (کد داخل تصوير را وارد نماييد)
» استفاده از کلمات رکيک، توهين به سايرين و استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نميباشد
» اگر به کیبرد فارسی دسترسی ندارید از سایت بهنویس کمک بگیرید.