ماشین جو | نکات آموزنده درباره لاستيک خودرو


نکات آموزنده درباره لاستيک خودرو  | بازديد : 1258

بسياري از دارندگان خودرو به درستي نمي دانند که لاستيک چه نقش مهمي در حرکت خودرو ، در ايمني حرکت و در فرمان پذيري اتومبيل دارد، لاستيک يکي از بخش هاي حساس خودرو است که نياز به مراقبت ويژه براي جلوگيري از حادثه دارد و در حقيقت لاستيک براي خودرو به مثابه پا براي انسان است.


 
به گزارش پليس ، همه مي دانند اگر لاستيک نباشد خودرو نمي تواند حرکت کند، پس بايد حواس رانندگان حسابي به لاستيک خودرو باشد، چون لاستيک سالم و مناسب ايمني اتومبيل و سرنشينان را افزايش مي دهد.
رعايت نکات زير سلامتي لاستيک خودرو را تضمين خواهد کرد.
 

1. فشار باد لاستيک چرخ ها مهمترين عاملي است که در عمر لاستيک اثر مي گذارد ، فشار باد لاستيک را بايد زماني که لاستيک ها سرد است تنظيم کرد. اگر جلوبندي خودرو سالم و ميزان باشد و چرخ ها هم بالانس باشند با نگهداشتن باد لاستيک ها در فشار درست ، عمر لاستيک ها تقريبا دو برابر مي شود.
 
 2. هميشه بايد سالمترين لاستيک ها را در چرخ جلو استفاده کرد تا امکان ترکيدن کاهش يابد چون ترکيدن لاستيک هاي جلو خطرناک تر از ترکيدن لاستيک هاي عقب است و در سرعت هاي بالا احتمال چپ شدن خودرو چند برابر مي شود.

 3. لاستيک هاي جلو ، قسمت جلويي خودرو را هدايت مي کنند و بالطبع بخش اعظم نيروي خودرو در سر پيچ ها را تحمل مي کنند در حالي که لاستيک هاي عقب نيروهاي رانش را تحمل مي کنند و به همين دليل است که لاستيک هاي چرخ جلو بيشتر در قسمت بيروني آج خورده ميشوند و لاستيک هاي چرخ هاي عقب از قسمت وسط آج آسيب مي بينند.

 4. فشار باد زياد و فشار باد کم هر دو باعث آسيب رساندن به لاستيک ها مي شوند. پايين بودن فشار باد در هنگام رانندگي باعث اصطکاک بيشتر و در نتيجه توليد حرارت بيش از حد در لاستيک ميشود و عمر لاستيک را به شدت کاهش مي دهد. اگر لاستيک از دو طرف خورده شود ولي در بخش مياني سالم بماند نشانه کم بودن فشار باد لاستيک در طول رانندگي است و اگر فقط در وسط سائيده شود نشانه زياد بودن فشار باد لاستيک است.
 
 5. معمولا بعد از رانندگي طولاني و به خاطر گرم شدن لاستيک، فشار باد زياد ميشود، اگر در اين حالت فشار باد لاستيک از حد توصيه شده بيشتر شد نيابد آن را کم کرد، بايد پس از خنک شدن لاستيک ، دوباره فشار باد را کنترل کرد.
 
6. در هنگام خريد لاستيک بايد به نوع خودرو و همچنين نوع رينگ توجه کرد. رينگ حتما بايد استاندارد خودرو باشد و از نظر پهنا و قطر رينگ مشابه لاستيک استاندارد باشد.

 7. بايد هنگام استفاده از لاستيک هاي بدون تيوب حتما توجه کرد که اين نوع لاستيک ها را فقط ميتوان روي رينگ مناسب آن استفاده کرد و رينگ نبايد تعمير و يا جوشکاري شده باشد.

8. استفاده از لاستيک ها با اندازه هاي مختلف و مارک هاي متفاوت ( به عنوان مثال راديال يا معمولي ) در يک محور اشتباه است. اين کار امنيت خودرو در سرعت هاي بالا را به خطر مي اندازد چون لاستيک هاي با ساختار متفاوت و حتي ساخت شرکت هاي مختلف از نظر ارتفاع و پهناي لاستيک با يکديگر فرق دارند.

 9. بار سنگين ، عمر لاستيک را کم ميکند چون به نسوج لاستيک بيش از اندازه فشار وارد ميشود.  
10. فشار باد لاستيک خودرو بايد به اندازه اي باشد که از طرف کارخانه سازنده اتومبيل توصيه شده است. باد لاستيک ها را بايد به طور منظم بررسي کرد که کمتر از حد تعيين شده نباشد زيرا در اين صورت حرارت زيادتري توليد مي شود و اين حرارت بزرگترين دشمن لاستيک است و علاوه بر آن فرسايش لاستيک را از دو طرف افزايش مي دهد و مصرف سوخت را بالا مي برد.
البته اين به آن معني نيست که بايد باد لاستيک ها بالا نگه داشته شوند زيرا رانندگي ديگر مطلوب نخواهد بود. بنابراين در شرايط معمولي فشار باد لاستيک وقتي که سرد است بايد درست به همان اندازه توصيه شده باشد.
 
11. از رينگ هاي زنگ زده ، پوسيده ، تاب دار و جوشکاري شده نبايد به هيچ وجه استفاده شود.
12. قبل از مسافرت هاي طولاني بايد از سالم بودن لاستيک ها ، چرخ و زاپاس اطمينان حاصل شود. هرگاه عمق آج لاستيک کمتر از يک و نيم ميليمتر شد لاستيک بايد تعويض شود.
 
13. حرکات غير عادي خودرو از قبيل کشيده شدن به يک طرف و يا لرزش را بايد جدي گرفت و در صدد رفع نقص فني خودرو برآمد.
 
14. عمق آج لاستيک هاي خودرو را بايد مرتبا بررسي و کنترل کرد ، بهتر است قبل از اينکه کاملا لاستيک صاف شود از زير خودرو خارج شود تا از به مخاطره افتادن سلامتي سرنشينان جلوگيري شود.  
15. اگر خودرو براي مدت طولاني متوقف مي شود و مورد استفاده قرار نمي گيرد بهتر است لاستيک ها از زير خودرو خارج شوند و با جک زدن از قرار گرفتن سنگيني خودرو روي لاستيک ها جلوگيري شود.
16. لاستيک ها بايد به صورت تيغه اي انبار و نگهداري شوند.
17. از قرار دادن لاستيک در محيط باز و در معرض تابش مستقيم نور خورشيد به شدت جلوگيري شود.
18. لاستيک ها را نبايد در نزديک منبع گرمايي و مواد شيميايي قرار داد.

خطرات ناشي از عدم تنظيم باد لاستيک :
لاستيک‌هاي خودرو بايد به ميزان توصيه شده توسط سازنده خودرو باد شود. مهم‌ترين عامل سلامتي لاستيک خودرو هوا است که آن هم (تقريبا) رايگان است.فشار باد مناسب، قدرت لاستيک را در برابر نيروي وزن و شرايط مختلف رانندگي، مانند ترمز کردن، شتاب گرفتن و... بيشتر مي‌کند. بهترين وضعيت لاستيک، با فشار باد مناسب مهيا مي‌شود.

اگر فشار باد خيلي زياد باشد، معايب زير ظاهر مي‌شود:
 

1 . باريک شدن سطح تماس لاستيک و جاده، کاهش قابليت‌هاي لاستيک و پايداري آن  
2. سلب آرامش و راحتي در رانندگي  
3. ساييده شدن بيش از حد قسمت مياني
4. از بين رفتن قابليت جذب نيرو‌هاي وارده از جاده به لايه‌هاي مياني لاستيک و افزايش آسيب‌پذيري آنها  
5. تمايل زياد به جدا شدن لايه‌هاي لاستيکي در زمان گرم شدن لاستيک، به دليل تجمع نيروها در مرکز آج‌ها
   
اگر فشار باد کم باشد، معايب زير ظاهر مي‌شود:
1. زياد شدن مصرف سوخت به دليل افزايش سطح تماس لاستيک با جاده
 2. سفت شدن يا انحراف فرمان به يک سمت در هنگام کم ‌باد بودن چرخ‌هاي جلو  
 3. ساييده شدن سريع‌تر و بيشتر قسمت بيروني آج‌ها  
4. بروز خطر جدي با بالا رفتن بيش از اندازه دماي لاستيک در زمان حرکت به دليل تغيير شکل زياد در ناحيه تماس لاستيک با جاده و افزايش احتمال جداشدن لايه‌ها.

برچسب : 
نکات
 
آموزنده
 
لاستیک خودرو
 
ماشین جو
 
ماشين جو


اشتراک گذاري اين مطلب در :   اشتراک گذاري در کلوب    اشتراک گذاري در فيس نما    اشتراک گذاري در گوگل پلاس    اشتراک گذاري در digg    اشتراک گذاري در stumbleupon    اشتراک گذاري در تويتر    اشتراک گذاري در فيس بوک   ارسال نظر در مورد اين خبر
نام : *
نظر شما : *
کد امنيتي :   (کد داخل تصوير را وارد نماييد)
» استفاده از کلمات رکيک، توهين به سايرين و استفاده از حروف انگليسی در نظرات مجاز نميباشد
» اگر به کیبرد فارسی دسترسی ندارید از سایت بهنویس کمک بگیرید.